Nawyki, które uszkadzają zęby

1. Używanie zębów jako narzędzi

Zęby zostały stworzone do jedzenia, a nie do zastępowania nożyczek lub trzymania rzeczy, gdy masz pełne ręce. Kiedy to robisz, narażasz się na większe ryzyko pęknięcia zębów, zranienia szczęki lub przypadkowego połknięcia czegoś, czego nie powinieneś.

2. Obgryzanie paznokci

Ten nerwowy nawyk może wyszczerbić zęby i wpłynąć na zgryz. Umieszczanie szczęki przez długi czas w pozycji wystającej może wywierać na nią nacisk, co może prowadzić do jej dysfunkcji.

3. Używanie zbyt dużej siły podczas szczotkowania

Szczotkowanie przez dwie minuty dwa razy dziennie to jeden z najlepszych nawyków, w jakie możesz się uzbroić. Upewnij się jedynie, że nie szczotkujesz zębów zbyt mocno. Szczotkowanie twardą szczoteczką do zębów lub używanie zbyt dużej siły może uszkodzić zęby i podrażnić dziąsła.

4. Zgrzytanie i zaciskanie zębów

Zgrzytanie i zaciskanie zębów może powodować odpryski lub pękanie zębów, a także tkliwość mięśni lub ból stawów. Może temu również towarzyszyć uczucie niemożności otworzenia szeroko ust lub bolesnego żucia. Ulgę mogą przynieść ćwiczenia relaksacyjne lub noszenie tzw. szyny relaksacyjnej.

5. Ciągłe podjadanie przekąsek

Jedzenie przez cały dzień, zwłaszcza słodkich pokarmów i napojów, zwiększa ryzyko próchnicy. Kiedy jesz, bakterie powodujące ubytki wytwarzają kwas, który atakuje zewnętrzną powłokę zębów. Aby tego uniknąć, jedz zbilansowane posiłki, by czuć się najedzonym na dłużej. Jeśli potrzebujesz przekąski, upewnij się, że ma niską zawartość tłuszczu i cukru. Jeśli wolisz od czasu do czasu zjeść słodki smakołyk, popij go dużą szklanką wody, aby wypłukać resztki jedzenia.

Zgłoszenie szkoły do projektu