Istnieje grupa osób, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są wizyty kontrolne u dentysty, a mimo to, nie pojawiają się na nich. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów może być strach przed wizytą. Wynika on najczęściej ze złych doświadczeń w przeszłości, wyobrażeń związanych z zabiegiem[1], niekiedy zaś może wiązać się też ze wstydem. Istnieje jednak kilka sposobów na poradzenie sobie ze stresem, jakim może być dla Was wizyta u dentysty.
Jednym z najlepszych sposobów na pokonanie lęku jest znalezienie dentysty, któremu będziemy ufać oraz porozmawianie z nim otwarcie o swoich obawach. Możemy poprosić o przedstawienie planu leczenia, dopytać na czym dokładnie będzie polegał zabieg, czy będzie bolesny, ile będzie trwał. Możemy też ustalić znak taki, jak np. podniesienie ręki, który będzie oznaczał odczuwanie przez nas bólu/dyskomfortu itd. Warto jednak pamiętać, że aktualnie dostępne metody leczenia mają niewiele wspólnego z tymi stosowanymi przed laty. Istnieje nieduża szansa, że będziemy odczuwali ból. Ponadto, oprócz znieczulenia dostępne są inne metody łagodzenia dyskomfortu takie, jak np. sedacja wziewna przy użyciu podtlenku azotu.
Jeśli lęk okazuje się zbyt silny, mimo wypróbowania wielu sposobów na jego pokonanie, zalecana jest wizyta u psychologa. Walka ze strachem i przełamywanie własnych słabości nigdy nie są łatwe. Jednakże ze strachem przed wizytą warto walczyć także dlatego, że próchnica jest chorobą, która oprócz tego, że wpływa na walory estetyczne uśmiechu, może być odpowiedzialna za szereg innych chorób oraz stanów. Mamy tu na myśli zapalenie mięśnia sercowego, choroby układu pokarmowego, reumatoidalne zapalenie stawów, sepsa, stany zapalne w obrębie nerek czy płuc. Ponadto, próchnica jest chorobą zakaźną, którą możemy przekazać innej osobie poprzez np. pocałunki lub wspólne korzystanie ze sztućców, szklanek.