Co zdrowego rzucić na ząb? Zasady prawidłowego odżywiania.

Powszechnie wiadomo, że sposób, w jaki się odżywiamy, wpływa na nasze szeroko pojęte zdrowie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że to, co spożywamy w ciągu dnia, ma znaczenie także w kontekście zdrowia i higieny jamy ustnej.

Zacznijmy jednak od podstaw. W codziennym układaniu jadłospisu, warto kierować się kluczowymi zasadami zdrowego odżywiania, które świetnie obrazuje najnowsza, zaktualizowana piramida zdrowego żywienia (i aktywności fizycznej). Do najważniejszych zasad, które powinno się stosować tak, żeby zachować zdrowie należą:

  1. Regularne spożywanie posiłków (5 posiłków co 3-4 h).
  2. Jedzenie jak największej ilości warzyw oraz owoców.
  3. Spożywanie produktów zbożowych (zwłaszcza pełnoziarnistych).
  4. Spożywanie produktów mlecznych (co najmniej 3-4 szkl. mleka dziennie, ew. można zastąpić to jogurtem naturalnym, kefirem, częściowo serem).
  5. Jedzenie ryb, nasion roślin strączkowych, jaj, chudego mięsa.
  6. Ograniczanie spożycia tłuszczów zwierzęcych, na rzecz zastąpienia ich olejami roślinnymi.
  7. Unikanie spożywania cukru (występującego także w słodkich napojach, produktach przetworzonych) oraz zastępowanie go owocami lub orzechami, które oprócz cukrów zawierają też wiele cennych witamin oraz składników naturalnych.
  8. Niedosalanie potraw (smak można wydobyć także przy pomocy ziół oraz innych przypraw).
  9. Unikanie jedzenia typu „fast-food”.
  10. Picie wody do posiłku oraz między posiłkami.

Nie bez znaczenia dla zachowania zdrowia jest również uprawianie regularnej aktywności fizycznej (przynajmniej 60 minut dziennie), która pozwala osiągnąć dobrą kondycję fizyczną, sprawność umysłową oraz przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne.

Zgłoszenie szkoły do projektu