Wizyta u stomatologa – jak zminimalizować strach?

W związku z wizytą u stomatologa pacjenci odczuwają silny lęk, utrudniający lub wręcz uniemożliwiający skuteczne i dokładne przeprowadzenie leczenia. Ból i strach to główne czynniki utrudniające podjęcie decyzji o leczeniu stomatologicznym. Z tych powodów ponad 40% populacji unika spotkania z dentystą!

Z myślą o takich osobach gabinety są wyposażone w urządzenie do sedacji wziewnej przy użyciu podtlenku azotu, czyli gazu rozweselającego.

Zastosowanie gazu rozweselającego przed zabiegami pozwala ominąć te bariery. Sedacja wziewna, działając przede wszystkim uspokajająco, pozwala przeprowadzić u takich pacjentów skuteczne leczenie, nie generując negatywnych emocji i związanych z nimi wspomnień. Uzyskuje się ograniczenie świadomości pacjenta oraz stan pełnej relaksacji przy jednoczesnym utrzymywaniu kontaktu z pacjentem.

Gaz rozweselający jest bardzo bezpieczny i nieszkodliwy. Jego niezwykłe właściwości zostały odkryte już w XIX wieku i bardzo szybko zaczęto go wykorzystywać na potrzeby medycyny oraz stomatologii. Pomimo upływu lat, gaz ten wciąż z powodzeniem jest wykorzystywany do redukowania napięcia i stresu związanego z przeprowadzanymi zabiegami stomatologicznymi.

Jak działa taki rozweselający gaz?

Gaz rozweselający wdycha się za pomocą maseczki zakładanej na nos. Każdy pacjent otrzymuje swoją własną maseczkę. Lekkie oszołomienie jest bardzo przyjemne, redukuje w znacznym stopniu lęki, u dzieci powoduje przyjemne sny na jawie.

Mieszanina podtlenku azotu i tlenu zwana gazem rozweselającym działa trójfazowo w znacznym stopniu uspokajająco, w niewielkim lub średnim przeciwbólowo oraz anestetycznie. Ponieważ gaz rozweselający wykazuje niewielkie działanie znieczulające, drobne ubytki mogą być leczone bez dodatkowych znieczuleń. Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów, znieczulenie miejscowe jest jak najbardziej możliwe.

Podczas sedacji pacjent otrzymuje zawsze dużą ilość tlenu (ok. 60%), a dawkę gazu rozweselającego dostosowuje się za każdym razem do reakcji pacjenta. Pacjent ma zachowaną świadomość i podstawowe odruchy. Podczas sedacji wziewnej pacjent nie zasypia, jest cały czas świadomy i może współpracować ze stomatologiem.

Gaz eliminowany jest z krwiobiegu w ciągu około 5 minut po zdjęciu maski, zatem pacjent praktycznie od razu może opuścić klinikę.

Podczas wizyty możliwe jest leczenie większej liczby zębów. Dzięki temu jest możliwe zmniejszenie liczby wizyt.

Gaz rozweselający – dla kogo?
Najbardziej polecamy leczenie z użyciem gazu rozweselającego osobom:
• z silnym stresem i lękiem przed leczeniem,
• z nadpobudliwością nerwową, ADHD,
• z silnym odruchem wymiotnym,
• z padaczką, astmą (w okresie bezobjawowym),
• z hemofilią – użycie podtlenku może dać szansę uniknięcia iniekcji,
• z nadciśnieniem.
Sedacja wziewna, jak każda metoda znieczulenia nie zawsze może być zastosowana dla wszystkich pacjentów.

Zgłoszenie szkoły do projektu