To jemy, aby nasze zęby były w dobrej kondycji

Dbając o zdrowie zębów, warto spożywać produkty, które nie są wysoko przetworzone. Produkty przetworzone przyklejają się do powierzchni zębów oraz łatwiej, w stosunku do produktów wysoko resztkowych, zalegają w przestrzeniach między zębowych.

Ponadto, poprzez to, że są one zazwyczaj miękkie, zmniejszają naturalne, mechaniczne oczyszczanie zębów. Także spożywanie mleka może pozytywnie wpływać na stan naszych zębów. Ważne jednak, by produkty mleczne, które spożywamy nie były słodzone (słodkie jogurty, jogurty z przetworzonymi owocami), dlatego, że cukier w nich zawarty stanowi źródło substratu dla bakterii powodujących próchnicę.

Dodatkowo, ochronnie działają pokarmy stymulujące produkcję oraz przepływ śliny takie, jak pokarmy pełnoziarniste, orzechy ziemne, sery czy gumy do żucia (szczególnie pozytywny wpływ wywierają gumy zawierające w swoim składzie ksylitol. Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest to, że gdy jesteśmy spragnieni, lepiej sięgnąć po wodę (niesmakową), niż po napoje, które w swoim składzie zawierają cukier.

Zgłoszenie szkoły do projektu