Ryzykowne metody domowego wybielania zębów

Słyszeliście, że aktywowany węgiel, kurkuma i skórka bananowa wybielają zęby? Pewnie tak, bo w internecie aż roi się od takich fake newsów.

Takie domowe przepisy na śnieżnobiały uśmiech są po pierwsze nieskuteczne, ale – co ważniejsze – mogą szkodzić zębom. Brazylijscy naukowcy sprawdzili działanie tych metod. Wyniki ich badań dowodzą, że kurkuma i skórka banana mogą działać wprost przeciwnie i powodować zażółcenie zębów, zwłaszcza jeśli są długotrwale stosowane. Z kolei węgiel aktywowany może w sposób mechaniczny uszkadzać powierzchnię szkliwa. Wśród pacjentów stosujących tę substancję zaobserwowano zwiększoną szorstkość szkliwa, co ułatwia przyleganie osadów, wnikanie barwników pokarmowych w mikrouszkodzenia szkliwa, a w konsekwencji zmianę zabarwienia zębów.

Jeżeli marzysz o pięknym białym uśmiechu, skonsultuj się ze swoim lekarzem dentystą. To on doradzi najlepszą metodę rozjaśnienia barwy zębów. Nie próbuj na sobie „cudownych” metod z sieci. Wybielanie zębów to sprawdzona i potwierdzona badaniami procedura medyczna, a nie czynność z gatunku „zrób to sam”!

Zgłoszenie szkoły do projektu