Profilaktyka stomatologiczna

Stare przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, czyli przyzwyczajenia i wiedza nabyta w młodości decydują o późniejszych zachowaniach i cechach człowieka.

Pełne i zdrowe uzębienie jest nie tylko kwestią estetyczną – komplet zębów jest nam niezbędny do tego, aby móc odgryzać kęsy pokarmów, przeżuwać je, artykułować głoski. Braki w uzębieniu upośledzają nasz narząd mowy, wpływają na jakość życia, mogą również przyczyniać się do powolnego wycofywania z życia towarzyskiego. Jak to możliwe?

Dlaczego tracimy zęby?

Dawniej utrata zębów była procesem nieuchronnym – wynikał on przede wszystkim z braku higieny, złej diety, braku niezbędnych witamin i składników mineralnych. Dzisiaj nasza wiedza o zębach jest olbrzymia i wiemy, w jaki sposób o nie dbać i je leczyć.

Czy brak zębów wpływa na nasze życie?

Zdecydowanie tak. Odczuwamy to przede wszystkim podczas jedzenia, kiedy kęsy pokarmów muszą być dłużej żute w celu ich rozdrobnienia. Braki zębów sprawiają, że zęby sąsiadujące z luką tracą naturalny punkt podparcia, mogą zacząć się chwiać. Ubytki w łukach zębowych wpływają również na nasz sposób mówienia – przy większych brakach uniemożliwiona jest prawidłowa artykulacja, zmienia się sposób mówienia. Braki w uzębieniu mogą spowodować także zmianę mimiki twarzy. Widoczne braki w uzębieniu mogą wprawiać w zakłopotanie, co z czasem przełoży się na mniej wyraźne mówienie, brak uśmiechu i powolne wycofywanie się z życia towarzyskiego. Wszelkie braki czy nieprawidłowe wypełnienie sprawi, że możliwe jest pogorszenie mowy (przykładem jest np. seplenienie).

Pamiętaj, że  odpowiednia profilaktyka stomatologiczna to lepsza jakość życia, co przyniesie korzyść na przyszłość.

Wielu dentystów i lekarzy innych specjalności zwraca uwagę, że stan naszego uzębienia wpływa na długość życia. Liczba zachowanych zębów u seniorów oraz ich stan jest wyznacznikiem zarówno długości życia danej osoby, jak i wskazówką dotyczącą chorób, z którymi się ona borykała lub nadal boryka.

Z badań, które opublikowano w „Journal of American Geriatrics Society” wynika, że osoby po 65. roku życia, które utraciły więcej niż 5 zębów, są bardziej narażone na występowanie chorób krążenia, cukrzycy i osteoporozy. Ze stanu ich uzębienia można było również wyczytać, że prowadziły stresujący tryb życia albo stosowały nieprawidłową dietę.

Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele możliwych przyczyn utraty zębów jak urazy mechaniczne, palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta czy zbyt pobieżna higiena jamy ustnej.

Zgłoszenie szkoły do projektu