Czy wiesz, że jedzenie w nocy przyspiesza rozwój próchnicy? Dzieje się tak, ponieważ w godzinach nocnych produkcja śliny bardzo spada i jest wytwarzana tylko niewielka jej ilość.
Duńscy badacze wykazali, że osoby cierpiące na zespół nocnego podjadania szybciej tracą zęby i mają przeciętnie o cztery zęby mniej niż ludzie unikający nocnego jedzenia. Zespół nocnego podjadania (ang. Nocturnal Eating Disorder, NED) to choroba, która jest na szczęście rzadkim zaburzeniem w sferze odżywiana. Dotyka ona ok. 1,5% ludności. Osoby cierpiące na zespół nocnego podjadania są bardzo często nieświadome swojego zachowania.
Niestety, na skutek dostarczania cukru z pożywieniem dochodzi do produkcji kwasów próchnicotwórczych przez bakterie. Skutki oddziaływania kwasów są nasilone, ponieważ w nocy organizm produkuje mało śliny. Jej brak ogranicza działanie ochronne, polegające na obmywaniu powierzchni zębów z resztek pokarmowych oraz neutralizacji kwasów. A gdy sytuacja podjadania powtarza się kilkukrotnie w czasie nocy, jej skutki są naprawdę dotkliwe.