Krótka lekcja mycia zębów

Zapewne większość osób szczotkuje zęby „po swojemu”. Niektórzy dokładniej, inni pobieżnie. Dowiedzmy się zatem, jak podejść do tej tyleż zwyczajnej, co i istotnej czynności higienicznej.

  • Szczotkowanie zębów powinno się wykonywać przynajmniej 2 razy dziennie, po śniadaniu i przed snem. Skuteczne szczotkowanie zębów usuwa z ich powierzchni płytkę nazębną, zawierającą bakterie produkujące kwasy niszczące szkliwo. Po szczotkowaniu zębów jama ustna powinna pozostać czysta przez jak najdłuższy czas, by przedłużyć ochronne działanie fluoru i nie zakłócać ochronnego działania śliny.
  • Szczotkowanie zębów powinno trwać ok. 2-3 minut (to czas niezbędny, by skutecznie oczyścić wszystkie powierzchnie zębów).
  • Przed szczotkowaniem zębów należy wypłukać jamę ustną wodą, by usunąć z niej resztki pokarmowe.
  • Do szczotkowania zębów dzieci w młodszym wieku szkolnym powinny używać pasty z fluorem o stężeniu 1450 ppm. Fluor działa przeciwbakteryjnie, wzmacnia szkliwo i powoduje, że jest ono bardziej odporne na działanie kwasów, które powstają w jamie ustnej.
  • Szczoteczką manualną należy oczyszczać zęby ruchami szorującymi (powierzchnie żujące) oraz wymiatającymi (pozostałe powierzchnie). Szczoteczka elektryczna, kręcąc się, sama oczyszcza zęby, ale należy pamiętać, by każdy ząb był szczotkowany osobno i z każdej strony.
  • Po szczotkowaniu należy jedynie wypluć nadmiar pasty bez płukania, by wydłużyć czas ochronnego działania fluoru zawartego w paście.
  • Kubek i szczoteczkę po użyciu należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Szczoteczkę należy ustawić w kubku „główką” do góry w celu wyschnięcia. Zapobiega to namnażaniu się bakterii w szczoteczce.
  • Przestrzenie międzyzębowe powinny być oczyszczane za pomocą nici dentystycznej.
  • Jeżeli w ciągu dnia po spożyciu posiłku dziecko nie może wyszczotkować zębów, dobrze byłoby, gdyby przepłukało jamę ustną płukanką z fluorem lub żuło gumę bez cukru nie dłużej niż 10 minut i nie częściej niż 3 razy dziennie. Metodą pozwalająca ocenić skuteczność szczotkowania (usuwania płytki nazębnej) jest wybarwianie płytki za pomocą tabletek lub płukanek wybarwiających. Są one dostępne w aptece i powinny być używane zgodnie z zaleceniami producenta. Zastosowanie środków wybarwiających po szczotkowaniu zębów ujawnia miejsca oczyszczone niewystarczająco. Po wybarwieniu należy powtórzyć szczotkowanie zębów.