Kilka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej

Najpopularniejszym na całym świecie przyborem do higieny jamy ustnej jest szczoteczka do zębów. Najczęściej zalecane są szczoteczki średniej twardości wykonane z cienkich, zbitych w ciasne pęczki włókien. Usuwają one miękkie złogi nazębne, nie uszkadzając powierzchni zębów i dziąseł. Wymiana szczoteczki powinna mieć miejsce co 2-3 miesiące lub wtedy, gdy widać pierwsze oznaki zużycia. Po umyciu zębów szczoteczka powinna być dokładnie wypłukana i pozostawiona do wyschnięcia. Zaleca się także wymianę szczoteczki po przebyciu infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie jamy ustnej.

Rekomendowane jest dwukrotne szczotkowanie zębów: rano i wieczorem. Poranne szczotkowanie powinno odbywać się po śniadaniu, a wieczorne po kolacji. Wtedy nie należy już spożywać żadnych pokarmów ani słodkich płynów (oprócz wody).

Najczęściej używa się szczoteczki tzw. manualnej, ale coraz częściej stosowane są szczoteczki elektryczne. Umożliwiają one optymalne oczyszczenie, gdyż są skuteczniejsze od tradycyjnych szczoteczek w usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów i przestrzeni między zębowych.

Duży postęp w czyszczeniu zębów stanowią szczoteczki, emitujące fale dźwiękowe – tzw. szczoteczki soniczne. Fale dźwiękowe wprawiają w drgania włosie szczotki, rozchodzą się też w płynie (woda, ślina, płyn w kieszonkach dziąsłowych) i wywołują w nim powstanie chmury bąbelków, które oczyszczają mechanicznie miejsca niedostępne dla włókna szczotki. Szczotka dźwiękowa jest też bardzo skuteczna w oczyszczaniu zachyłków w obrębie aparatów ortodontycznych stałych oraz w usuwaniu przebarwień.