Jak wady zgryzu wpływają na zdrowie ogólne?

Leczenie ortodontyczne to nie tylko piękny uśmiech, ale przede wszystkim zdrowie. Czy wiesz, że 7 na 10 osób wymaga leczenia ortodontycznego? Wady zgryzu są bardzo częstym problemem zdrowotnym.

Szumy uszne, bóle głowy, ramion i barków, przeskakiwanie i klikanie żuchwy, nadwrażliwość zębów, a nawet ból oka mogą pojawiać się jako skutek nieprawidłowości zębowych oraz niewłaściwych kontaktów zębów ze sobą podczas zagryzania. Tak właśnie definiowane są wady zgryzu.

Szumy uszne mogą powstawać w związku z nieprawidłową pracą stawów skroniowo-żuchwowych. To stawy, które są odpowiedzialne za ruchy żuchwy. To dzięki ich prawidłowemu funkcjonowaniu możemy gryźć, mówić i śmiać się. Przyczyną zaburzeń pracy stawu skroniowo-żuchwowego mogą być m.in. wady zgryzu, braki zębowe, a nawet stres, który powoduje wzrost napięcia mięśni żucia i w efekcie przeciążenie tego stawu.

Nieprawidłowy zgryz może być odpowiedzialny za powstawanie tak uciążliwych schorzeń, jak migreny, uporczywy ból głowy, karku, barków i ramion. Wady zgryzu powodują przeciążenie kręgosłupa, ponieważ osoby z wadami zgryzu częściej niż osoby ze zdrowym uśmiechem przechylają głowę do przodu, co zwiększa obciążenie kręgosłupa.

Ból oka lub oczodołu – stłumiony, a czasami ostry to nie zawsze sprawa dla specjalisty okulisty. Okazuje się, że wady zgryzu mogą również objawiać się bólem oka. Ma w tym swój udział nerw trójdzielny. Jak wskazuje jego nazwa, nerw ten ma trzy gałęzie, które oplatają twarz. Są to: nerw szczękowy, nerw żuchwowy i nerw oczny. Jeżeli coś niedobrego dzieje się w okolicy szczęki czy żuchwy, przez takie połączenie nerwowe mogą pojawiać się negatywne objawy w okolicy oka.

Wady zgryzu są także przyczyną takich niekorzystnych zjawisk, jak ścierania szkliwa, nadmiernej ruchomość zębów, uszkodzenia i kruszenia się wypełnień oraz różnego typu dolegliwości bólowych.

Głównym zadaniem ortodoncji, jako dziedziny stomatologii, jest przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu narządu żucia. Właściwa pozycja zębów w łuku zębowym oraz relacje górnego i dolnego łuku zębowego przy zagryzaniu pozwalają odciążyć stawy skroniowo-żuchwowe, zmniejszyć napięcie mięśni i zapobiegać powstawaniu dolegliwości bólowych.