Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali budowę i skład zębów 15 chętnych osób. Okazało się, że można z nich wyczytać wiele informacji o życiu każdego pacjenta – informuje „Scientific Reports”.
Według naukowców z New York University z zębów człowieka można wyczytać wiele informacji, dotyczących jego życia, takich jak przebyte choroby czy urodzenie dzieci. Pozwala na to analiza budowy cementu zęba, który naukowcy porównują do słojów drewna. Cement regularnie bowiem wytwarza nowe warstwy, a analiza ich składu pozwala stwierdzić, do jakich wydarzeń w życiu człowieka doszło na danym etapie.
Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali budowę i skład 47 zębów 15 chętnych osób w wieku od 25 do 69 lat. Badając poszczególne pierścienie cementu stwierdzili, że jeden z pacjentów w wieku 18 lat zmienił miejsce zamieszkania ze wsi na miasto. Charakterystyczne pierścienie cementu pojawiały się u kobiet w okresie ciąży, a później – menopauzy.
Wnioski z tych badań pokazują, że ząb nie jest statycznym i martwym elementem szkieletu. Ciągle się dostosowuje i reaguje na procesy fizjologiczne. Podobnie, jak na słoje drzew, możemy spojrzeć na „słoje zębów” – stale rosnące warstwy tkanki na powierzchni ich korzeni. Pierścienie te są wiernym archiwum osobistych doświadczeń fizjologicznych i stresorów, które pozostawiają wyraźny i trwały ślad .