Fakty czy mity?

1. Napoje energetyzujące nie wywołują próchnicy.

FAŁSZ. Każdy napój zawierający cukier powoduje w konsekwencji próchnicę. Nie narażaj swoich zębów i unikaj picia słodkich napojów. Po zjedzeniu czegoś, co zawiera cukier, przepłucz usta wodą i nie zapomnij o myciu zębów przynajmniej 2 razy dziennie.

2. Wszystkie produkty zawierające tytoń mają negatywny wpływ na zdrowie, nawet e-papierosy.

PRAWDA. Najlepiej nigdy nie zaczynać palenia ani używania jakichkolwiek wyrobów tytoniowych. Jeśli jednak palisz, porozmawiaj ze specjalistą, który może pomóc rzucić palenie.

3. Wystarczy nitkować zęby raz w tygodniu.

FAŁSZ. Dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, zęby powinno się nitkować przynajmniej raz dziennie. Poprzez nitkowanie zredukowana zostaje płytka nazębna, znajdująca się pomiędzy zębami, czyli w obszarach, do których nie dociera szczoteczka.

4. Wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku.

PRAWDA. Nawet jeśli nie występują żadne z objawów, badania kontrolne są ważne, ponieważ mogą zapobiegać rozwojowi problemów i leczyć istniejące objawy, zanim staną się one bardziej zaawansowane.

5. Żucie gumy bez cukru pomaga utrzymać zdrowe zęby.

PRAWDA. Żucie gumy bez cukru to dobry sposób na pobudzenie wydzielania śliny. Ślina pomaga wypłukiwać cząsteczki jedzenia z zębów i dziąseł oraz pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym jamy ustnej takim jak próchnica. Badania kliniczne wykazały, że żucie gumy bez cukru 20 minut po posiłku może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów. Pamiętaj, aby nie żuć gumy zbyt długo, bo to nadmiernie obciąża stawy skroniowo-żuchwowe. Dla zdrowia wystarczy żuć gumę przez kilka minut.

Zgłoszenie szkoły do projektu