Czy warto używać płynu do płukania ust?

Płukanie ust może przynieść wiele korzyści takich jak:

  1. Ograniczenie próchnicy

Próchnicę można ograniczyć poprzez wybór płynu zawierającego fluor.
„To prawda, że ​​płukanie fluorem może pomóc w zmniejszeniu ubytków” – powiedział Nicholas Toscano, DDS, dyplomata American Board of Periodontology, współredaktor naczelny Journal of Implant and Advanced Clinical Dentistry. „Istnieją niezliczone badania, dotyczące korzyści płynących z fluoru w zmniejszaniu demineralizacji i próchnicy zębów”.

  1. Poprawa stanu dziąseł

W przypadku chorób przyzębia dziąsła i zębodoły mogą ulec zapaleniu lub zakażeniu z powodu płytki nazębnej spowodowanej obecnością bakterii i pokarmu, który zalega pomiędzy zębami. Przeciwbakteryjny płyn do płukania jamy ustnej, zawierający np. chlorheksydynę, może pomóc w zapobieganiu chorobom przyzębia.

  1. Łagodzenie owrzodzeń

„Płukanie jamy ustnej może złagodzić afty poprzez detoksykację tego obszaru, zmniejszając ilość bakterii, które mogą podrażniać to miejsce” – mówi wyżej wspomniany dr Toscano.

Używanie płynów do płukania ust ma niewątpliwie wiele zalet, należy jednak pamiętać, że płukanie nie zastąpi mycia zębów. Dodatkowo powinniśmy wybierać płyny, które nie zawierają alkoholu.

Zgłoszenie szkoły do projektu