Co powinno nas zaniepokoić w jamie ustnej?

1. Bolące lub niegojące się miejsca

Rany lub tkliwe obszary w jamie ustnej mogą wskazywać na szereg schorzeń.

Niegojące się rany w jamie ustnej mogą wskazywać m.in. na cukrzycę lub zmiany o charakterze nowotworowym. Jeśli w przeciągu tygodnia lub dwóch masz ranę w jamie ustnej, która nie staje się mniejsza lub mniej bolesna, umów się na wizytę u dentysty i lekarza pierwszego kontaktu.

2. Krwawienie lub obrzęk dziąseł

Krwawienie lub obrzęk dziąseł mogą być powodem do niepokoju. Zdrowa tkanka dziąseł nie powinna krwawić, chyba że szczotkujesz zbyt intensywnie. Powyższe objawy mogą wskazywać na chorobę przyzębia lub dziąseł.

3. Nieświeży oddech

Przewlekły nieświeży oddech może być objawem próchnicy zębów i choroby dziąseł. Twój dentysta może udzielić wskazówek, jak zapobiegać nieświeżemu oddechowi, nawet jeśli nie masz oznak próchnicy.

4. Nadwrażliwość na ciepło i zimno

Możesz spodziewać się zwiększonej wrażliwości po zabiegach stomatologicznych takich jak np. wypełnianie ubytków próchnicowych. Nagłe niewyjaśnione zmiany wrażliwości oznaczają, że powinieneś umówić się do dentysty. Podwyższona wrażliwość na temperaturę może być objawem ropnia, który jest infekcją bakteryjną zęba lub okolicy dziąsła przy korzeniu zęba. Zwiększona wrażliwość na temperaturę może również oznaczać ubytek lub zmniejszenie gęstości szkliwa zębów. Dentysta może zapewnić leczenie obu tych problemów.

5. Ból

Ból może być wskaźnikiem tego, że twoje zęby nie są tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać. Chociaż ból może chwilowo ustąpić, prawdopodobnie powróci. Umów się na wizytę kontrolną do dentysty.

Zgłoszenie szkoły do projektu