Co dzieje się, jeśli nie myjesz zębów?

Jesteś bardzo zmęczony w nocy i myślisz, że jeśli raz pominiesz mycie zębów, to nie może być tak źle… prawda? To nie koniec świata, jeśli od czasu do czasu pomijasz mycie zębów, ale z pewnością są powody, dla których musisz pamiętać o myciu zębów dwa razy dziennie.

Poniżej przedstawiono niektóre potencjalne problemy z zębami – i resztą ciała – które mogą się zdarzyć, jeśli nie myjesz zębów:

1. Próchnica
2. Zapalenie dziąseł
3. Zapalenie przyzębia

Możliwy jest również związek pomiędzy złym stanem zębów a chorobami serca oraz demencją.

Oto, co może się stać, jeśli nie będziesz szczotkować zębów przez następujące okresy czasu:

1. Jeden dzień
W tym czasie płytka nazębna może zacząć odwapniać zębinę — materiał ochronny pod szkliwem — dzieje się to w ciągu 48 godzin. Masz krótki czas na usunięcie płytki nazębnej, zanim zacznie ona wnikać i potencjalnie uszkadzać zęby. Częstsze mycie zębów zapewnia odpowiednie usuwanie płytki nazębnej z zębów, tak aby je chronić.

2. Jeden tydzień
Oprócz osłabienia szkliwa, nadmiar płytki nazębnej może mieć dość jeszcze jeden efekt: nieświeży oddech. Lepkie cząsteczki jedzenia, które normalnie są zmywane, będą się dalej gromadzić. Dobudowywać się będzie również płytka nazębna.

3. Jeden rok
Trudno w pełni przewidzieć, co by się stało, gdybyśmy nie myli zębów przez rok. Część z skutków zależy od ogólnego stanu zdrowia – jeśli organizm posiada bardziej aktywny układ odpornościowy, może on zwalczyć niektóre elementy próchnicy. Jednak roczny osad nazębnej płytki nazębnej prawdopodobnie doprowadziłby do próchnicy, chorób dziąseł i potencjalnej utraty zębów.

Dentyści nie radzą, aby pomijać szczotkowanie przez jeden dzień. Zdecydowanie więc nie warto rezygnować ze szczotkowania przez rok.

Zgłoszenie szkoły do projektu