5 korzyści płynących z nitkowania zębów

Regularne nitkowanie odgrywa kluczową rolę w higienie jamy ustnej. Kiedy nitkowanie jest pomijane, płytka nazębna może gromadzić się między zębami i wzdłuż linii dziąseł. Z czasem może to zwiększać ryzyko próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Według American Dental Association (ADA) środki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych takie jak np. nici dentystyczne, odgrywają kluczową rolę w usuwaniu płytki nazębnej i zanieczyszczeń z obszarów, do których nie dociera szczoteczka.

Jakie korzyści może przynieść regularne nitkowanie?

  1. Pomaga w wyeliminowaniu płytki nazębnej

Płytka nazębna to bezbarwny, lepki film, który gromadzi się wokół i między zębami oraz wzdłuż linii dziąseł. Płytka nazębna tworzy się na zębach i wokół nich, gdy bakterie w jamie ustnej mieszają się ze skrobiowymi lub słodkimi pokarmami i napojami. Bakterie te uwalniają kwasy, które rozkładają węglowodany. Bakterie w płytce nazębnej mogą uwalniać kwasy, które atakują szkliwo zębów. Jeśli te kwasy nie zostaną usunięte podczas szczotkowania i nitkowania, z czasem mogą prowadzić do próchnicy. Co więcej, nagromadzona płytka nazębna może stwardnieć i zamienić się w kamień nazębny. Według ADA, kiedy tak się dzieje, zwiększa się ryzyko rozwoju choroby dziąseł.

  1. Zmniejsza ryzyko próchnicy

Im więcej płytki nazębnej pozostaje na szkliwie, tym większe jest ryzyko powstania próchnicy. Stosowanie nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie pomaga w pozbyciu się ukrytych resztek i nagromadzonej płytki nazębnej.

  1. Pomaga w zapobieganiu chorobom dziąseł

Zapalenie dziąseł to wczesna faza choroby dziąseł. Jednym z pierwszych objawów zapalenia dziąseł jest stan zapalny. Dziąsła mogą również krwawić podczas szczotkowania lub nitkowania zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do poważniejszej infekcji zwanej zapaleniem przyzębia. Mycie zębów dwa razy dziennie oraz ich nitkowanie mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł.

  1. Redukuje nieprzyjemny zapach z ust

Halitoza to powszechny problem. Kiedy jedzenie zostaje uwięzione między zębami, powoli zaczyna się rozkładać. Jeśli płytka nazębna gromadzi się wokół lub między zębami i szkliwo zaczyna się demineralizować, powstają ubytki i choroby dziąseł, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu.

  1. Nitkowanie zębów może pozytywnie wpłynąć na serce

Według badania z 2019 r. uczestnicy, którzy przestrzegali wysokich standardów higieny jamy ustnej mieli zmniejszone ryzyko migotania przedsionków i niewydolności serca. Wg American Heart Association istnieje związek między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem organizmu.

Podsumowując, nitkowanie zębów to prosty i tani sposób na poprawę higieny jamy ustnej oraz ogólnego stanu zdrowia.

Zgłoszenie szkoły do projektu