Skąd bierze się próchnica i jak ją ograniczyć?

Istotą choroby próchnicowej zębów jest interakcja próchnicotwórczych mikroorganizmów z węglowodanami, ulegającymi fermentacji na powierzchni zębów. Czynnikami do rozwoju choroby próchnicowej są:

  • bakterie próchnicotwórcze produkujące kwasy – ich ilość w jamie ustnej decyduje o zagrożeniu wystąpienia próchnicy i ciężkości jej przebiegu;
  • pożywieniem dla bakterii jest cukier, z którego produkowane są kwasy – proces ten to demineralizacja, czyli uszkodzenie szkliwa zęba – im dłużej resztki pokarmu zalegają na powierzchni zębów, tym bardziej narażone są na obniżenie PH w jamie ustnej.

Dla zdrowia zębów istotna jest częstość spożywania posiłków. Zaleca się 5 posiłków dziennie z zachowaniem stałych przerw. Trzeba pamiętać, że dla bakterii „posiłkiem” jest nawet najmniejsze dostarczanie cukrów, dlatego przekąski i popijanie słodkich napojów powinno być wyeliminowane.

Decydującą rolę w ograniczaniu rozwoju próchnicy zębów odgrywa higiena jamy ustnej, prawidłowe i systematyczne czyszczenie zębów z wykorzystaniem odpowiednich przyborów i preparatów, zapewniających nam lepszą kondycję zębów i dobre samopoczucie.

Zgłoszenie szkoły do projektu